Czy dzieci powinny mieć konto bankowe?

konto bankowe dla dzieci
konto bankowe dla dzieci

Kontynuując w zasadzie ostatni wpis na temat płacenia dzieciom za oceny i posiadania przez nie pieniędzy, przechodzę do związanego z tym tematu – czy dzieci powinny mieć konto bankowe?

Jednym z pytań, które nie tak dawno sam, jako rodzic, dostałem od mojego 10 letniego syna było: „Tata, a ja mogę mieć już swoje konto?”.

Przeanalizowałem to zagadnienie i podzielę się dzisiaj z wami wnioskami w tym temacie.

Konto poniżej 13 lat

Banki oferują generalnie konta dla dzieci powyżej 13 roku życia, ale jest również kilka takich, które oferują dzieciom w tak młodym wieku „własne” konto. No właśnie, trudno nazwać to faktycznie własnym kontem, ponieważ w zasadzie jedyne, co dziecko może zrobić na takim koncie, to zalogować się i sprawdzić saldo swoich oszczędności. Konta takie nie oferują kart debetowych, którymi dziecko mogłoby dokonywać płatności. Przelewy muszą być dodatkowo autoryzowane przez rodzica, co nie wydaje mi się ani wygodne, ani praktyczne. W końcu, jeżeli chcemy, aby dziecko poważnie podchodziło do swoich finansów powinno mieć pełną możliwość dysponowania zgromadzonymi środkami.

Możliwość założenia konta dla dziecka poniżej 13 roku życia jest dostępna obecnie w takich bankach jak:

 • PKO BP
 • Inteligo
 • Pekao
 • ING

Dla dzieci poniżej 13 roku życia nie są wydawane karty do konta, co powoduje, że użytkowanie zgromadzonych pieniędzy jest mocno utrudnione. Jedynie w przypadku PKO BP wydawana jest karta pre-paidowa. Musi ona być zasilana środkami przez rodzica, nie jest bezpośrednio powiązana z kontem dziecka.

Moim zdaniem, posiadanie konta w banku na zasadach, które opisałem nie ma wielkiego sensu. Jedynym benefitem, który osiągniemy, będzie możliwość bezpiecznego przechowywania zgromadzonej przez dziecko gotówki. Jak dla mnie, to niewiele. Możesz to zrobić o wiele łatwiej, zakładając subkonto do własnego konta osobistego. Jest ono najczęściej bezpłatne i dobrze spełni swoją funkcję do czasu ukończenia przez dziecko 13 lat.

Po 13 urodzinach uważam, że warto pójść w kierunku założenie dziecku w pełni samodzielnego konta.

Konto powyżej 13 lat

W momencie ukończenia 13 lat dziecko nabiera, zgodnie z polskim prawem, tzw. ograniczonej zdolności do czynności prawnych. Implikuje to, że przedstawiciel ustawowy dziecka (najczęściej rodzic) nie musi już wyrażać zgody na jego działania w zakresie tzw. drobnych spraw życia codziennego. Jest to na przykład dysponowanie przez dziecko otrzymanymi od rodzica pieniędzmi.

Dziecko może w pełni korzystać ze swego konta, nie może natomiast wnioskować o pożyczkę, kartę kredytową, czy wygenerować na koncie salda ujemnego (debetowego). Innymi słowy, może swobodnie dysponować tym, co rodzic mu udostępnił.

Aby założyć konto dla takiego nastolatka niezbędna będzie zgoda rodzica.

Dla nastolatków, które ukończyły 13 lat większość banków ma ofertę, więc bez problemu znajdziesz coś dopasowanego do waszych potrzeb.

Po co dziecku konto

Kilka istotnych, jak dla mnie, argumentów:

 • Możliwość bezpiecznego przechowywania swoich oszczędności.
 • Możliwość prześledzenia historii swoich wydatków i wyciągnięcia wniosków, jak pieniądze zostały wydane.
 • W przypadku wyjazdu na ferie czy wakacje, możliwość szybkiego przesłania pieniędzy przez rodziców.
 • Nauczenie dziecka odpowiedzialności za bezpieczne przechowywanie karty.
 • Nauczenie praktycznego korzystania z bankomatu i płatności bezgotówkowych.
 • Pokazanie jak działają lokaty bankowe.

Istotne cechy konta dla dziecka

Przy wyborze konta, skupiłbym się na następujących kwestiach:

 • Cena (prowadzenie konta, wydanie karty, przelewy, minimalna ilość lub wartość transakcji kartą). Przy niewielkich oszczędnościach dziecka ma to istotne znaczenie.
 • Sieć bankomatów w pobliżu miejsca zamieszkania, lub szkoły do której dziecko uczęszcza.
 • Możliwość ustawiania opcji bezpieczeństwa (np. dzienna ilość i kwota transakcji).

Parametr, taki jak oprocentowanie rachunku jest mniej istotny. Przy dzisiejszym poziomie oprocentowania i kwotach posiadanych przez dzieci nie powinien mieć ono decydującego wpływu.

Na sam początek sprawdziłbym, czy warunki konta dla młodzieży w banku, w którym sam posiadam rachunek są korzystne. Posiadanie konta w tym samym banku co rodzice z pewnością ma swoje plusy, takie jak chociażby możliwość wykonania natychmiastowego zasilenia konta dziecka o każdej porze dnia i nocy.

Rozwiązanie które mi się podoba – opaska płatnicza

Jest to ciekawe rozwiązanie dla nastolatka, które przypadło do gustu. Oferuje je na przykład (a być może wyłącznie) mBank. Fajne jest to, że opaska jest silikonowa i w zasadzie dziecko może nosić ją cały czas, więc istnieje mniejsze ryzyko jej zagubienia.

Czy dziecko może użytkować kartę rodzica?

Odpowiedź jest prosta – nie może. Jest to twoja imienna karta, a jej udostępnianie innym, również dziecku, nie jest dozwolone. Również udostępnienie dziecku własnej karty do płatności jego telefonem (np. przez google pay), będzie traktowane jak udostępnienia osobie trzeciej własnej karty. Lepiej więc tego nie robić.

Dziękuję ci za lekturę dzisiejszego wpisu i zapraszam do dyskusji w komentarzach pod tekstem.

Michał

2 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like