Home Staging

Home Staging

Co kryje się pod tym określeniem, ile to kosztuje i jakie są z tego korzyści. Zapraszam po porcję wiedzy w temacie Home Staging ‘u, czyli aranżacji wnętrz pod kątem sprzedaży lub wynajmu nieruchomości.

Wpis oparłem na własnych doświadczeniach z przygotowaniem mieszkania do sprzedaży. Podzielę się wskazówkami jakie sam otrzymałem oraz kilkoma trickami technicznymi, które pomogą ci sprawnie i niedrogo wykonać metamorfozę nieruchomości. A może wykorzystasz je również przy urządzaniu miejsca, w którym już mieszkasz?

Co to jest Home Staging?

Pod tym określeniem kryje się proces przygotowania nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu. Krótko mówiąc chodzi o to, aby klient wchodzący do mieszkania chciał pozostać w nim jak najdłużej. Cały proces powinien być sprawny i efektywny kosztowo. Sprzedając lub wynajmując mieszkanie nie chcesz przecież w niego niepotrzebnie inwestować, chociażby ze względu na przyszłe zmiany, które może zechcieć wprowadzić nowy właściciel.

Brzmi trochę jak „picowanie do sprzedaży”, prawda?. Trochę tak jest, a trochę jednak nie. W przypadku mieszkania klienci podchodzą bardzo emocjonalnie do miejsca, w którym będą żyć. Chcą aby było ładne, przytulne i sprzyjające dobremu samopoczuciu. Poza tym aranżacja mieszkania pozwoli większości osób wyobrazić sobie, jak ładne jest mieszkanie i wydobędzie z niego zalety, a zatuszuje wady na których nie chcesz skupiać uwagi klientów. Z pewnością sprzyja to szybkiemu zawarciu transakcji na korzystnych warunkach.

Jak przekonałem się do tej usługi?

Pierwszą myślą w projekcie przygotowania mieszkania do sprzedaży było znalezienie fotografa, który wykonana profesjonalną sesję mieszkania. Bardziej kierowany ciekawością, niż wewnętrznym przekonaniem zapytałem o usługę przygotowania mieszkania do sesji zdjęciowej. Ponieważ cena, którą usłyszałem brzmiała całkiem zachęcająco zdecydowałem się na pakiet: wystrój plus zdjęcia.

Zdawałem sobie już sprawę, że samodzielnie nie będę w stanie podjąć decyzji, co do niezbędnych zmian w wystroju, potrzebowałem do tego osoby, która będzie w stanie mi pomóc. Moja wrażliwość artystyczna jest na niskim poziomie, więc nie było się co oszukiwać, że poradzę sobie z tym samodzielnie. Z drugiej strony robienie sesji zdjęciowej bez dokonywania żadnych ulepszeń, wydało mi się jednak bezsensowne. Tak rozpoczął się mój projekt aranżacji wnętrza w ramach home staging ‘u.

Czy to działa?

Jeżeli uważasz podobnie jak ja uważałem, że cena mieszkania wynika jedynie z dwóch czynników – lokalizacji i metrażu, to jesteś w błędzie. Założenie, że jako kupujący opieramy swoje decyzje w 100% na racjonalnych argumentach już dawno zostało obalone i obecnie wiemy, że decyzje zakupowe w dużej mierze opierane są na emocjach.

Jeżeli myślisz, że w decyzjach zakupowych ludzie działają jak modelowy Homo Oeconomicus zapoznaj się koniecznie z pracami Davida Kahnemana, noblisty z roku 2002, który błyskotliwie obala ten paradygmat.

Emocje budowane są już na etapie przeglądania przez klientów ogłoszeń, które zawierają zdjęcia mieszkania, a później w trakcie osobistej wizyty w upatrzonej nieruchomości. Zatem na początek ważne będą dobrej jakości, interesujące zdjęcia, które zachęcą do dalszego działania.

Ile kosztuje Home Staging?  

Przyjmuje się, że przygotowanie mieszkania do sprzedaży, czyli cały proces home staging ‘u powinien zmieścić się w granicach 1-2% ceny sprzedawanego mieszkania. Obejmuje to nie tylko obsługę projektanta i fotografa, ale przede wszystkim koszty niezbędnego remontu i doposażenia mieszkania. Mój projekt został zrealizowany za mniej niż 0,5%. Wynikało to w dużej mierze z nie najgorszego stanu mieszkania „na wejściu”  (np. konieczność odmalowania około połowy lokalu, a nie całości) oraz wykorzystaniu znacznej liczby elementów ozdobnych z innego mieszkania. Zatem nie trzeba było ich kupować. Były to przede wszystkim obrazy, które miały bardzo istotny wpływ na zmianę wizerunku. Dodatkowo, niezbędne prace wykonałem w całości własnoręcznie, nie angażując ekipy remontowej.

W moim przypadku sama usługa aranżacji (home staging ‘u) kosztowała 900 zł a sesja 400 zł. Uważam, że każda wydana złotówka miała tutaj ogromny pozytywny wpływ na wygląd mieszkania. Były to, w mojej opinii, dobrze wydane pieniądze.

Co otrzymujesz w ramach usługi Home Staging?

W ramach usługi otrzymujesz:

 • Spotkanie na którym ustalisz wraz z projektantem, co należy zmienić, poprawić, wyremontować. Jeżeli podobnie jak ja nie masz wyczucia w sprawach aranżacji wnętrz to spotkanie takie będzie miało dużą wartość. Prawdopodobnie niektóre koncepcje nie będą od razu dla ciebie przekonujące. Myślę jednak, że warto zaufać. Ja tak zrobiłem i potem przyznałem rację.
 • Doradztwo przy zakupie dodatkowych, niezbędnych elementów aranżacji wnętrza. Korzystałem głównie z konsultacji telefonicznych, minimalizując w ten sposób zaangażowanie projektanta do minimum. Okazało się to w moim przypadku wystarczające.
  Na tym etapie niezwykle istotna jest wiedza projektanta, jakie elementy można kupić w korzystnej cenie, w poszczególnych sklepach. Myślę, że sam ten element z nawiązką pokrył koszty usługi projektowania. Samodzielnie nie miałbym tyle samozaparcia, żeby porównywać ceny w poszczególnych sklepach i szukać oszczędności. Jak się okazało były one niemałe.
 • Nadzór nad ekipą realizującą niezbędne prace remontowe. Ja postawiłem na samodzielność.
 • Przygotowanie mieszkania do sesji zdjęciowej. Jest to czas kiedy projektant współpracuje z fotografem przy sesji. W dużej mierze będzie to aranżacja wnętrza różnego rodzaju elementami ozdobnymi (obrazy, flakony, narzuty, ręczniki, itp.)

Jeżeli nie masz czasu i możesz sobie pozwolić na większe wynagrodzenie projektanta to w zasadzie możesz oddać mu klucze i na tym zakończyć swój udział w projekcie.

Jakie zmiany zostały wykonane?

Każde z pomieszczeń otrzymało nowy, świeży i czysty wygląd dzięki firankom i zasłonom które uzupełniłem lub wymieniłem. Ten prosty zabieg w bardzo istotnym stopniu poprawił charakter poszczególnych pomieszczeń. Większość z nich jest obecnie w kolorze białym, podkreślając doskonałe doświetlenie pokoi.

Malowanie zostało wykonane mniej więcej w połowie pomieszczeń. W pozostałych defekty ścian były niewielkie i nie powodowały niekorzystnego wrażenia.

Wymiana kliku lamp przeniosła nas z epoki początku lat 90-tych do czasów współczesnych.

Kolejnym niezwykle ważnym elementem wystroju, który ożywił i unowocześnił wnętrza było powieszenie obrazów.

Dodatkowe wazony, obrusy, koce, poduszki, drobne bibeloty oraz książki dopełniły wyglądu, zmieniając mieszkanie w miejsce w którym naprawdę chce się przebywać.

Jak widzisz lista zmian nie jest imponująca w przeciwieństwie do efektów. I o to właśnie w tym chodzi!

Kilka przydatnych wskazówek technicznych

 • Obrazy możesz powiesić używając do tego celu gwoździ do betonu. Wbijasz je zwyczajnie młotkiem w ścianę i oszczędzasz sobie kłopotliwego wiercenia dziur w ścianach pod kołki. Gwoździe są wystarczająco wytrzymałe. Spójrz na zdjęcia jak duże obrazy bezpiecznie powiesiłem na pojedynczych gwoździach.
 • Montaż niektórych lamp jest znacząco łatwiejszy niż innych. Zanim kupisz lampę zorientuj się w sklepie w jaki sposób może być ona zamontowana. Wiercenia dziur w suficie nie należy do przyjemności, dlatego warto go unikać, jeżeli jest to tylko możliwe. Lampy wieszane na pojedynczym haczyku pod sufitem są najprostsze do zamiany. W reguły w suficie masz już pojedynczy kołek w pobliżu przewodów zasilających. Zamiana tego typu lampy zajmie ci 5-10 minut.
  Jeżeli chodzi o plafony to dostępne są lampy z wklejonym wewnątrz paskiem ledowym i kloszem z cienkiego plastiku. Świecą bardzo dobrze, a ich montaż jest również bardzo prosty, możesz się nawet pokusić o ich przyklejenie do sufitu.
  Uwaga, jeżeli nie potrafisz bezpiecznie dokonać prostych czynności w zakresie instalacji elektrycznej, nie rób tego samodzielnie. Prąd w domowej instalacji elektrycznej może zabić.
 • Firanki i zasłony nie muszą być idealnie dopasowane do wysokości pomieszczenia. Dobrze będą wyglądały te trochę dłuższe, opierające się o podłogę. Muszą być natomiast wyprasowane inaczej nie będą dawały dobrego efektu.
 • Dobrze i współcześnie wyglądające karnisze to takie, które mocowane są bezpośrednio do sufitu. Nie są drogie, ale ich montaż to prawdziwy koszmar. Jeżeli nie chcesz przez niego przechodzić, zamów fachowca, który zrobi to za ciebie.

Uzupełnianie niezbędnych elementów wystroju

Jest to jedno z bardziej kosztownych działań, warto więc znać kilka tricków, które pozwolą zrobić to taniej:

 • Zakup mało używanych mebli na OLX. W moim przypadku był to zakup stołu IKEA, którego cena sklepowa to 599 zł. Po znalezieniu odpowiedniego egzemplarza na OLX za 400 zł i krótkich negocjacjach cenowych udało mi się zejść do 330 zł. Nie zawsze i nie wszystko będziesz w stanie kupić w ten sposób. Na pewno warto poświęcić czas i poszukać, szczególnie w przypadku bardziej wartościowych przedmiotów.
  Z własnego doświadczenia wiem, że sprzedaż rzeczy używanych na OLX potrafi zająć wiele miesięcy, nawet jeżeli posiadasz przedmioty w bardzo dobrym stanie. Ta wiedza bardzo pomaga w negocjacjach cenowych ze sprzedającym.
 • Zakupy w niektórych sklepach możesz zwracać w przeciągu określonej liczby miesięcy. Nawet przedmioty rozpakowane, ale w stanie idealnym mogą być akceptowane do zwrotu, wszystko zależy od polityki danego sklepu. Na przykład w IKEA zwrot taki otrzymasz nie w gotówce, ale w postaci zwrotu na kartę refundacyjną (ważna bezterminowo). Zwróconą kwotę możesz wykorzystać na kolejne zakupy bezterminowo.
 • Być może posiadasz we własnym mieszkaniu meble lub inne gadżety, które możesz wykorzystać do wystroju wnętrza. Jest to nieco niekomfortowe, ale może zaoszczędzić ci masę kłopotu z zakupem mebli lub innych elementów, których potem nie będziesz potrzebować.

Jeżeli przez myśl przeszło ci wypożyczanie mebli od razu sprowadzę cię na ziemię – wypożyczanie mebli i innych gadżetów jest drogie i na pewno ci się nie opłaci.

Sesja zdjęciowa i co dalej?

Po przygotowaniu wnętrza do sesji zdjęciowej i jej realizacji, możesz zadawać sobie pytanie, czy wszystkie elementy wystroju widoczne na zdjęciach powinny pozostać w mieszkaniu. Otóż raczej tak. Jeżeli musisz jakiś przedmiot zwrócić, a jest on charakterystyczny dla danego pomieszczenia, to po pierwsze nie będzie ono wyglądało już tak dobrze, jak na zdjęciu. Po drugie stworzy w głowie klienta zaniepokojenie, a nie jest to uczucie które ułatwi mu podjęcie pozytywnej decyzji.

Osobnym zagadnieniem jest możliwość zabrania z mieszkania rzeczy, które chcesz odzyskać w momencie sprzedaży. To już kwestia indywidualnych uzgodnień z kupującym. Zdarza się, że zaprezentowana stylizacja mieszkania na tyle spodoba się kupującemu, że będzie chciał kupić mieszkanie w takim stanie w jakim udostępniasz je do oglądania. O ile cena będzie dla ciebie satysfakcjonująca, może ci się nawet opłacić zostawienie w nim wszystkich elementów dekoracyjnych.

Home Staging – przed i po

Pora na porównanie wyglądu mieszkania przed i po działaniach projektanta. Myślę, że różnica jest ogromna i przekonująca. Oczywiście “robotę” robią również profesjonalnie wykonane i obrobione zdjęcia.

Salon

Home Staging
Home Staging
Home Staging

Sypialnia

Home Staging

Kuchnia

Home Staging

Pokój dziecięcy

Home Staging

Podsumowanie

Odpowiednie przygotowanie mieszkania do sprzedaży, czy wynajmu ma bardzo istotny wpływ na uzyskaną cenę i szybkość transakcji. Jak sprawdziłem na własnej skórze, koszt tego typu działań nie jest wielki (w relacji do ceny mieszkania), a znaczącą część prac możesz wykonać samodzielnie, oczywiście o ile masz na to czas.

Moim zdaniem zdecydowanie warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Cena nie jest wysoka i tak naprawdę jesteś w stanie odzyskać ją dzięki trafnym wyborom poszczególnych elementów stylizacji, o ile masz przy sobie dobrego doradcę.

8 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like