Jak efektywnie pomagać?

jak efektywnie pomagać?
jak efektywnie pomagać?

Jak efektywnie pomagać? – takie pytanie przeszło mi przez myśl niedawno, kiedy wypełniałem i składałem swojego rocznego PITa. Pomyślisz pewnie, że będzie to wpis o 1% podatku i o tym, że nic nie kosztuje cię taka pomoc i że jest to efektywne.

Niezupełnie.

Nie będzie tutaj także o wędce i rybie, ani o jałmużnie jako jednym z elementów pokuty właściwej dla Wielkiego Postu ani też o tym, że wspieranie tych, którzy tego potrzebują jest pięknym gestem człowieczeństwa, niezależnie czy jesteś tzw. osobą wierzącą, czy też nie.

Jeżeli czujesz w sobie potrzebę pomagania innym to dzisiejszy wpis podpowie ci, jak robić to efektywnie. Jak sprawić, aby jak największa część kwoty, którą chcesz komuś przekazać dotarła do tej osoby.

Przekazywanie gotówki

Najprostszym sposobem pomocy jest po prostu przekazanie gotówki. Czy to w formie pieniężnej czy też w formie przelewu bankowego. Poza swoją prostotą sposób ten ma niestety również pewne wady:

  1. Przekazywanie darowizny innej osobie podlega zgłoszeniu do Urzędu Skarbowego i opodatkowaniu (dla osoby niespokrewnionej granicą braku opodatkowania w roku 2020 jest kwota 4.902 zł; uwaga dotyczy ona łącznych darowizn między osobami w trakcie 5 kolejnych lat). Jest to zatem sposób kłopotliwy, a po drugie nieefektywny, o ile osoba obdarowana musi zapłacić podatek.
  2. Przekazanie darowizny w ten sposób powoduje także, że osoba ją otrzymująca czuje się niekomfortowo. Najczęściej ma świadomość, że nigdy nie będzie miała szansy się odwdzięczyć. Staram się unikać takich sytuacji, o ile jest to możliwe.

Przekazywanie pieniędzy na Organizacje Pożytku Publicznego (OPP)

Część OPP zajmuje się pomaganiem osobom potrzebującym. Zgłaszają się one do OPP, są weryfikowane i prowadzone są dla nich osobne subkonta. Jesteś wtedy w stanie wesprzeć konkretną, wybraną osobę. Zebrane w OPP pieniądze przekazywane są tej osobie najczęściej w sposób kontrolowany. Osoba taka (lub jej opiekun) musi w OPP przedstawić dokumentację poniesionych kosztów np. na leczenie czy rehabilitację. Znaczna część osób potrzebujących posiada takie subkonta w jakimś OPP i w ten sposób zbiera pieniądze na swoje leczenie.

Dlaczego każda złotówka przekazana na OPP ma większą moc?

Załóżmy, że chcesz wspierać wybraną osobę kwotą 100 zł miesięcznie (1.200 zł rocznie).

Jeżeli przekażesz darowiznę w formie gotówkowej to wydasz 100 zł a osoba której przekazujesz pieniądze również otrzyma 100 zł. Dopóki przez 5 lat nie przekroczysz kwoty 4.902 zł pieniądze te nie będą opodatkowane. Jeżeli kwota ta będzie większa, to podatek wyniesie od 12% do 20% w zależności od tego, o ile próg ten zostanie przekroczony.

Jeżeli przekażesz osobie potrzebującej pieniądze poprzez OPP to efektywność może być znacząco większa. Wydając 100 zł możesz przekazać więcej niż 100 zł. Czy to naprawdę możliwe? Spójrz na poniższy przykład liczbowy.

Zrób to efektywnie, czyli jak wykorzystać tarczę podatkową

Załóżmy, że planujesz wesprzeć kogoś kwotą 100 zł miesięcznie (1.200 zł rocznie), wpłacając pieniądze na OPP. Drugie założenie to takie, że jesteś podatnikiem PIT, przekraczasz co najmniej pierwszy próg podatkowy i płacisz 17% podatku PIT.

Pamiętaj, że darowiznę na OPP możesz odliczyć od podstawy opodatkowania. Jeżeli zatem przekażesz w trakcie roku kwotę 1.446 zł to będzie cię to kosztowało tak naprawdę tylko 1.200 zł.

Jak to możliwe?

Otóż pomniejszając dwój dochód (podstawę opodatkowania o 1.446 zł, zmniejszysz swój podatek do zapłacenia o 1.446 zł x 17% = 246 zł. Wydasz zatem nie 1.446 zł, lecz o 246 zł mniej pomniejszając swój podatek.

Sprytne prawda?

Cała kwota 1.446 zł zostanie przekazana do OPP. OPP z reguły potrąca jakiś procent z przekazanych pieniędzy w celu sfinansowania swojego funkcjonowania. Może to być na przykład 5% od przekazanych kwot. Ile zatem dotrze do osoby potrzebującej:

1.446 zł x (1-5%) = 1.374 zł

W porównaniu do najprostszego sposobu – przekazania gotówki (12 miesięcy x 100 zł = 1.200 zł) przekazujesz 1.374 zł. To aż o 14% więcej.

Zastanawiasz się pewnie skąd wziąłem kwotę 1.446 zł. Wystarczy kwotę, którą chcesz przekazać podzielić przez (1-17%).

1.200 zł : (1-17%) = 1.446 zł

Czy można osiągnąć jeszcze więcej?

Jak wygląda ta różnica jeżeli twój dochód wpada w drugi próg podatkowy i płacisz od niego 32% podatku PIT?

Analogicznie wyliczmy kwotę, którą trzeba podarować:

1.200 zł : (1-32%) = 1.765 zł

Jeżeli odliczymy od tego 5% potrącane przez OPP to do osoby potrzebującej przekażesz:

1.765 zł x (1-5%) = 1.677 zł

Tutaj różnica w stosunku do wpłaty gotówkowej będzie jeszcze większa i wyniesie aż 40% !

Kluczowym założeniem w tych kalkulacjach jest odsetek potrącany przez OPP w momencie otrzymania darowizny. „Dobre” OPP potrącają 5%, te najgorsze, nastawione na „biznes” mogą potrącać nawet 50%. Zanim więc zaczniesz wspierać, warto o to zapytać, na przykład kontaktując się bezpośrednio z taką Organizacją.

Podsumowanie

Jeżeli Twój dochód podlega opodatkowaniu to wspieranie innych poprzez wpłacanie pieniędzy na OPP jest dużo bardziej efektywne, niż przekazywanie gotówki. Jednak aby tak było, koniecznie upewnij się, jaka część darowizn przekazywanych dla konkretnego OPP, przeznacza ona na finansowanie swojej działalności.

To tyle, jeżeli o chodzi o stronę techniczno – podatkową pomagania innym.

A czy warto pomagać? Z tym pytaniem zostawiam cię na koniec niniejszego wpisu.

14 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like