Jak napisać dobre CV

jak napisać dobre cv
jak napisać dobre cv

W dzisiejszym poście, będącym kontynuacją wpisu Jak znaleźć (lepszą) pracę, wyjaśniam jak napisać dobre CV.

Będą uczestnikiem wielu procesów rekrutacyjnych zarówno po stronie pracodawcy, jak i kandydata zebrałem całą listę spostrzeżeń, którymi dzielę się w niniejszym wpisie.

Od czego zacząć pisanie CV

Myślę, że ważny jest dobry wzór na którym będziesz mógł napisać swoje CV. Aby ułatwić ci zadanie, przygotowałem taki wzorzec w Wordzie, możesz go sobie pobrać i rozpocząć pracę.

Omówię po kolei każdą sekcję w CV, aby pokierować cię na drodze do sporządzenia twojego własnego, profesjonalnego życiorysu.

Zdjęcie

Zacznę od strony graficznej ponieważ, czy chcesz tego, czy nie, pierwsze na co zwróci uwagę odbiorca twojego CV, to jego układ graficzny oraz zdjęcie. W swojej wieloletniej praktyce widziałem w CV kandydatów zdjęcia, które nie powinny się tam znaleźć.

Jakie cechy posiada dobre zdjęcie do CV:

 • Powinna być to fotografia dobrej jakości. Zapomnij o zdjęciach zrobionych smartfonem. Słaba jakość zdjęcia od razu rzuca się w oczy i tworzy wrażenie niechlujności dokumentu. Dodatkowo u fotografa masz zapewnione odpowiednie tło oraz oświetlenie, co sprawi że zdjęcie będzie wyglądało profesjonalnie.
 • Ubranie. Na zdjęciu musisz wyglądać profesjonalnie i adekwatnie do zawodu, który wykonujesz. Nie przesadzaj z elegancją. Jeżeli na co dzień nie nosisz krawata na spotkania ze swoimi klientami, to nie zakładałbym go do zdjęcia. Natomiast marynarka i koszula , będzie jak najbardziej na miejscu. W przypadku kobiet zasada jest podobna. Dodatkowa wskazówka dla pań – głębokie dekolty i odsłonięte ramiona nie wyglądają profesjonalnie. Nadmiar biżuterii – również.
 • Jeżeli chodzi o kolorystykę ubioru to wybór jest niewielki – biała lub błękitna koszula, stonowany kolor marynarki, najlepiej na zdjęciu będzie wyglądał granat. Poszetka jest ok, aczkolwiek jeżeli już, to biała, w prostym ułożeniu, np. tv fold.
 • Sylwetka od pasa w górę, czy sama twarz? Tu wybór należy do ciebie, obie opcje są jak najbardziej ok. Według mnie, bardziej profesjonalnie wygląda sylwetka stojąca od pasa w górę (z założonymi rękami). Takie zdjęcie jest profesjonalne i widać, że zostało zrobione w celu podkreślenia twojego wizerunku zawodowego. Zobacz jak fotografowani są np. prezesi firm na zdjęciach w gazetach. To może być dla ciebie wskazówką, jakiego typu zdjęcie będzie wyglądało profesjonalnie. Możesz zabrać ze sobą takie, które ci się szczególnie podoba i u fotografa poprosić o podobne ustawienie.
 • Uśmiechać się czy nie. Tutaj też nie ma jednoznacznych wskazówek. Moim zdaniem bądź sobą. Jeżeli często się uśmiechasz, to będzie to dobrze wyglądało również na zdjęciu. Jeżeli z reguły jesteś poważny, nie obawiaj się tego. Swobodny i zrelaksowany wyraz twarzy będzie wyglądał również bardzo dobrze.
 • Zdjęcie może być zarówno czarno-białe jak i kolorowe. Możesz podejrzeć, jeszcze u fotografa, w jakiej tonacji wyglądasz korzystniej.

Sekcja Dane Personalne

Zapewne najkrótsza ze wszystkich. Ujmij w niej wyłącznie następujące informacje:

 • Imię i nazwisko
 • Zawód który wykonujesz
 • Numer telefonu
 • Adres mailowy

I zapewniam, że to wystarczy. Nikogo nie interesuje gdzie się urodziłeś, a to ile masz lat może wywnioskować z przebiegu nauki i kariery zawodowej. Zresztą formalnie rzecz ujmując, nie powinno mieć to znaczenia dla przyszłego pracodawcy.

Sekcja Podsumowanie

W tej sekcji, opisz w kilku zdaniach kim jesteś, jakie masz doświadczenia a także, jeżeli jest to adekwatne jakie masz ambicje i plany. Jest to podsumowanie całego twojego cv i należy w nim ująć to w czym masz największe kompetencje i wspomnieć o swoich najistotniejszych cechach i sukcesach.

Jest to sekcja, która na pewno będzie przeczytana w pierwszej kolejności i zrobi pierwsze wrażenie. Zadbaj, aby było tak dobre jak to możliwe. Opis musi być zwięzły i syntetyczny. Można nawet pokusić się o zrobienie tej sekcji w punktach.

Sekcja Wykształcenie

Napisz w punktach w jakich latach realizowałeś dany etap edukacji i jaki uzyskałeś tytuł. Jeżeli chodzi o formalne wykształcenie to ujmij wyłącznie ostatni etap. Jeżeli studiowałeś to nie wspominasz o szkole średniej, jeżeli edukację zakończyłeś na maturze, nie pisz o szkole podstawowej.

W tej sekcji warto wspomnieć także o dodatkowych tytułach i uprawnieniach, jeżeli takie posiadasz (np. studia podyplomowe).

Co w przypadku rozpoczętych i niezakończonych programów? Jeżeli rozpocząłeś niedawno i masz faktyczny zamiar ukończenia, napisz o tym (z adnotacją „w trakcie, przewidywany termin ukończenia X”). Jeżeli zacząłeś jakiś program 10 lat temu i realnie nie zamierzasz go kontynuować, nie ujmuj go w CV. Może to wskazywać na brak determinacji do osiągnięcia założonego celu, a tym nie warto się chwalić.

Sekcja Umiejętności

W tej sekcji wypunktuj swoje umiejętności, ale wyłącznie te, które są istotne dla twojej profesji. Na przykład umiejętność pilotowania samolotu raczej nie będzie potrzebna w pracy w dziale finansów, a zatem nie ujmuj jej tutaj. W tej sekcji przyszły pracodawca będzie szukał elementów pasujących do jego oczekiwać. Niech lista będzie możliwie szeroka, ale pisz tylko o tym, co naprawdę potrafisz robić.

To również dobre miejsce do wpisania umiejętności prowadzenia samochodu (o ile jest to istotne dla zawodu, który wykonujesz).

Sekcja Języki obce

Co do zasady należy wpisać tylko te języki, którymi potrafisz się posługiwać w sposób komunikatywny. Jeżeli jesteś dopiero na początku nauki danego języka obcego możesz go nie ujmować, ponieważ przyszły pracodawcę i tak nie będzie mógł skorzystać w praktyce z tej kompetencji.

Jeżeli posiadasz certyfikaty językowe, wspomnij o nich.

Sekcja Referencje

W tej sekcji możesz napisać „Dostępne na życzenie”, jeżeli faktycznie wiesz, że będziesz mógł wskazać osobę do wystawienia ci referencji. Będzie to z reguły były szef lub współpracownik.

Tutaj mała dygresja. Warto, odchodząc z miejsca pracy, zadbać o możliwość pozyskania referencji od swojego szefa. Możesz to zrobić w formie pisemnej (na papierze firmowym) lub na przykład w postaci wpisu na portalu społecznościowym, gdzie prezentujesz swój profil (np. LinkedIn zapewnia możliwość wpisywania na twój profil referencji przez dowolne osoby – szefów, współpracowników zarówno tych wewnętrznych jak i zewnętrznych).

Dodatkowo, jeżeli już chcesz powołać się na referencje musisz mieć na uwadze, że osoba która będzie cię rekrutować może chcieć porozmawiać telefonicznie z osobą, która cię poleca, bądź więc na to przygotowany.

Referencje są jednym z istotniejszych punktów w twoim CV. Jeżeli, ktoś jest w stanie potwierdzić twoje cechy osobowości i umiejętności, z automatu stajesz się wyżej ocenianym kandydatem.

Sekcja Doświadczenie zawodowe

Z reguły jest to najbardziej obszerna sekcja, w której opisujesz swoje doświadczenia zawodowe grupując je według zajmowanych stanowisk. Jeżeli w danej firmie zajmowałeś więcej niż jedno stanowisko, to każde z nich należy opisać osobno.

Kilka ważnych zasad opisywania doświadczeń w tej sekcji:

 • Wpisujesz stanowisko, nazwę firmy i okres w którym pracowałeś. Jeżeli chodzi o okres pracy to wystarczy miesiąc i rok. Nie idź na skróty ujmując tylko lata pracy. To wzbudza podejrzenie, że miałeś przerwę zawodową, którą chcesz ukryć. Przerwa w pracy zawodowej nie jest niczym złym, o ile jesteś w stanie logicznie ją uzasadnić.
 • Opis roli jaką pełniłeś w danej organizacji. Ja w tym miejscu również przemycam informacje na temat wielkości spółki (np. roczne obroty), wielkość podległego zespołu (jeżeli miałeś), opis obszaru jakim się zajmowałeś.
 • Osiągnięcia na danym stanowisku. To bardzo ważna sekcja, która pokazuje, czy jesteś jedynie wykonawcą określonego rodzaju czynności, czy też masz konkretne osiągnięcia, którymi możesz się pochwalić. Warto wypunktować od trzech do pięciu osiągnięć na każdym stanowisku, na którym pracowałeś. Czasami będą to rzeczy wielkie i istotne, a czasami mniejsze. Pomyśl o udoskonaleniach, które zaimplementowałeś, zmianach organizacyjnych, wdrożeniach (np. systemów IT), itd. Dodatkowo warto wspomnieć o przełożeniu twoich osiągnięć na biznes. W tej sekcji postaraj się, o ile to tylko możliwe, skwantyfikować to, co udało ci się osiągnąć. Z reguły będą to sukcesy zespołów w których pracowałeś lub którymi kierowałeś, co nie umniejsza rangi tych osiągnięć. Istotne jest wykazanie proaktywnej postawy, umiejętności dążenia do celu i znajomości danego obszaru.
  Przykłady takich stwierdzeń znajdziesz we wzorze CV, który możesz ściągnąć.

Pozostałe istotne kwestie

Czy dostosowywać CV każdorazowo pod ogłoszenie, na które aplikuję?

Teoretycznie tak. Można to zrobić na przykład poprzez podkreślenie w sekcji Podsumowania najważniejszych stwierdzeń, które korespondują z treścią ogłoszenia. Ja osobiście robię to niezwykle rzadko. Jeżeli masz dobrze napisane CV i aplikujesz na stanowisko zgodne ze swoimi kwalifikacjami, nie powinno być takiej potrzeby.

Klauzula RODO

W stopce CV należy umieścić odpowiednią klauzulę. Znajdziesz ją w udostępnionym przeze mnie wzorze CV. Niemniej prawdopodobne jest, że firma używająca twojego CV (pracodawca, headhunter) poprosi cię o podpisanie osobnej zgody, zgodnej z wytycznymi RODO.

Czy można nie wskazywać referencji w CV.

Można, choć nie rekomenduję tego. Zanim darujesz sobie tę sekcję zastanów się, czy chcesz odpuścić sobie dodatkowe „punkty” w rekrutacji. Brak referencji jest oczywiście normalny w przypadku osób dopiero wkraczających na rynek pracy.

Wysyłka CV

Jeżeli wysyłasz swoje CV mailowo, pamiętaj, aby finalną wersję przekształcić w plik pdf (W Wordzie menu Plik -> Drukuj i z dostępnych drukarek wybierasz Drukuj do PDF). Zapobiegnie to deformacji CV podczas jego drukowania, w przypadku jego otwarcia na przykład  w innej wersji Worda.

Czy warto ująć sekcję hobby i zainteresowania?

Moim zdaniem niekoniecznie, chyba że jesteś w stanie zaprezentować jakiś ich związek z pracą zawodową. Np. jeżeli masz psa i rekrutujesz się do firmy weterynaryjnej, to może to mieć jakiś sens i dać ci dodatkowe punkty.

Oczekiwania finansowe

Uważam, że CV nie jest dobrym miejscem do określania swoich oczekiwań w zakresie wynagrodzenia. Przyjdzie na to czas podczas rozmowy.

Podsumowanie

Porządnie przygotowane CV jest twoją wizytówką dla przyszłego pracodawcy, dającą ci szansę na otwarcie procesu rekrutacyjnego na którym ci zależy. Nie żałuj czasu i poświęć go tyle, ile trzeba, aby było tak dobre, jak to tylko możliwe. Warto dać go komuś do sprawdzenia zarówno pod względem językowym jak i merytorycznym. Na pewno otrzymasz uwagi, które pozwolą ci go ulepszyć zanim będzie gotowy do wysyłki. Jak będzie już gotowe, nie wysyłaj, daj sobie kilka dni i przeczytaj je raz jeszcze. Zapewniam, że uda ci się znaleźć kolejne obszary, które powinny zostać poprawione.

Jeżeli masz jakieś spostrzeżenia odnośnie przygotowania CV, podziel się nimi w komentarzach.

Dziękuję za cierpliwość w czytaniu dzisiejszego długiego posta. Jeżeli dotarłeś do tego miejsca to myślę, że czujesz się już dobrze przygotowany do sporządzenia swojego własnego, najlepszego na świecie życiorysu.

Michał z ZarabiajOszczędajInwestuj

7 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *