Klasy energetyczne sprzętu AGD

Klasy energetyczne sprzętu AGD
Klasy energetyczne sprzętu AGD

Pisząc niedawny post na temat oświetlenia LED zacząłem zastanawiać się nad tym, które sprzęty w gospodarstwie domowym zużywają najwięcej energii i w jaki sposób zużycie to można ograniczyć. Dzisiaj przedstawiam temat: klasy energetyczne sprzętu AGD, w którym zastanowię się, czy kupowanie sprzętu bardziej oszczędnego jest ekonomicznie opłacalne.

Jakie sprzęty domowe zużywają najwięcej energii?

Wszystko zależy od wielkości domu, ale statystycznie rzecz biorąc największym jednostkowym konsumentem energii elektrycznej jest lodówka. W sumie nic dziwnego – działa przez całą dobę, podczas, gdy inne sprzęty tylko przez kilka godzin dziennie, a nawet raz na kilka dni.

Porównywalnie dużo co lodówka, zużywa suszarka do prania, nawet przy założeniu korzystania z niej zaledwie 160 razy w ciągu roku.

Ile prądu zużywa lodówka?

Większa lodówka wraz zamrażalnikiem będąca na wyposażeniu gospodarstw 3-4 osobowych to sprzęt o pojemności ok 200 litrów chłodziarki i 60-70 litrów zamrażalnika. Tej wielkości lodówka w klasie energetycznej A+ zużywa rocznie około 330 kWh prądu. Odpowiada to świeceniu jednej żarówki o mocy 8,5 W (odpowiednik żarówki starego typu 75 W) przez niemal 40 lat (zakładając, że dziennie świeci ona przez około 3 godziny).

Deklarowane zużycie prądu

Dla podstawowych urządzeń AGD takich jak lodówka, pralka, zmywarka, czy suszarka do prania, producent ma obowiązek wyliczyć i przedstawić w karcie produktu szacowane roczne zużycie prądu roku dla zunifikowanych intensywności wykorzystania i tak dla:

  • lodówek szacowane zużycie energii pokazywane jest przy założeniu funkcjonowania lodówki przez całą dobę.
  • zmywarek jest to 280 cykli zmywania, przy założeniu zasilania zimną wodą i przy wykorzystaniu programu ograniczającego zużycie energii.
  • pralek jest to 220 standardowych cykli prania w temperaturach 60 i 40 stopni.
  • suszarek jest to 160 cykli suszenia tkanin bawełnianych.

Czy deklarowane zużycie jest realne?

Otóż z przeprowadzanych testów wynika, że niestety nie. Faktyczne zużycie prądu w normalnie użytkowanych lodówkach jest o ok. 50% – 60% większe od tego deklarowanego przez producenta.

Dodatkowo roczna intensywność użytkowania sprzętów może być znacząco różna, na przykład w zależności od ilości osób w gospodarstwie domowym.

Przykład 1 Lodówka

Dla porównania wziąłem 3 lodówki tego samego producenta, który oferuje urządzenia w 3 różnych klasach energetycznych: A+, A++, oraz A+++.

Aby policzyć, jak długo będzie zwracała się różnica przykładowo pomiędzy lodówką najmniej a najbardziej efektywną energetycznie, wykonałem następujące obliczenia.

Wyliczenie rocznego kosztu zużycia prądu przez lodówkę klasy A+:

Producent deklaruje, że zużyje ona rocznie 330 kWh. Podnoszę je o 50% tytułem tendencji producentów do znacznego zaniżania zużycia prądu. Dodatkowe zwiększam tę liczbę o 20% ponieważ nasza rodzina “2+3” otwiera i zamyka lodówkę znacznie częściej, co powoduje większe zużycie energii.

Zatem zużycie prądu dla tego typu lodówki wyniesie:

330 kWh x (1+50%) x (1+20%) = 594 kWh,

co przy cenie prądu 0,55 PLN/kWh będzie rocznie kosztowało:

594 kWh x 0,55 PLN/kWh = 326,70 PLN.

Porównywalna lodówka w klasie A+++ zużyje wg producenta zaledwie 164 kWh, co przy urealnieniu według powyższych założeń będzie kosztowało:

164 kWh x (1+50%) x (1+20%) x 0,55 PLN/kWh = 162,40 PLN

Różnica w rocznym koszcie to ponad 100%, a więc bardzo dużo.

Czy opłaci się kupić droższą lodówkę?

Lodówka działającą w klasie A+++ w moim przykładzie kosztuje 3.000 PLN, a ta w klasie A+ 2.300 PLN.

700 PLN różnicy w cenie obu lodówek należy porównać do oszczędności rocznego kosztu prądu dla obu lodówek:

326,70 PLN – 162,40 PLN = 164,30 PLN, tyle rocznie zaoszczędzisz na prądzie wybierając droższą lodówkę.

Zatem różnica w cenie na poziomie 700 PLN zwróci się w trakcie ilu lat?

700 PLN / 164,30 PLN = 4,3 roku.

Moim zdaniem to dosyć szybko. Okres życia przeciętnego sprzętu AGD to ok 10 lat.W analizowanym przypadku, po nieco ponad 4 latach zwróci się różnica w cenie zakupu, a w kolejnych latach zaczniesz oszczędzać.

Ile oszczędzisz w trakcie życia lodówki?

Zakładając, że sprzęt AGD który kupisz będzie funkcjonował przez 10 lat, oszczędności wyniosą:

10 lat x 164,30 PLN – 700 PLN = 943 PLN

Przez 10 lat oszczędzasz na zużywanej energii elektrycznej, ale kosztem droższego zakupu sprzętu na początku tego okresu.

To oczywiście przy założeniu (optymistycznym), że ceny prądu nie będą rosły.

Zakładając, że ceny prądu będą jednak rosły o 2% co roku (jest to raczej ostrożne założenie), zaoszczędzisz więcej bo 1.099 PLN. Koszt użytkowania lodówki A+++ przez 10 lat wyniesie 4.778 PLN a dla lodówki w klasie A+ będzie to kwota 5.877 PLN.

Odpowiednie obliczenia znajdziesz w ostatnich kolumnach załączonego arkusza Excel.

Przykłady dla innych sprzętów AGD

W Excelu podałem jeszcze przykłady dla suszarki – wyszło że opłaca się kupić droższą, a zużywającą mniej energii oraz dla zmywarki i pralki. W tych dwóch ostatnich przypadkach analiza wykazała, że bardziej opłaci się kupić tańszy sprzęt, zużywający więcej energii.

Na bazie przedstawionych przez mnie przykładów nie da się wyciągnąć ogólnych wniosków jakiej klasy energetycznej sprzęt warto kupić. Wygląda jednak na to, że analiza będzie istotna, kiedy rozważasz zakup sprzętów AGD zużywających największą ilość energii.

Jak dokonać wyboru?

Prawdopodobnie przymierzając się do zakupu danego sprzętu AGD weźmiesz na początku parametry związane z funkcjonalnością. Mając kilka typów sprzętu wybranych w ten sposób wprowadź dane do załączonego Excela, który pomoże ci podjąć decyzję, która będzie ekonomicznie optymalna.

Jak użyć Excela?

Po ściągnięciu pliku na swój komputer musisz wprowadzić sprzęty, które rozważasz do zakupu. Wystarczy kilka założeń:

  • cena zakupu danego sprzętu
  • deklarowane przez producenta zużycie energii (znajdziesz je w tzw. karcie urządzenia)
  • cena prądu
  • założenie co do oczekiwanego wzrostu ceny prądu

Dla ułatwienia pola, które musisz wypełnić oznaczyłem kolorem zielonym.

W ostatnich 3 kolumnach pojawią się wyliczone koszty użytkowania urządzenia przez najbliższe 10 lat. Wybór jest już prosty. Kupujesz to urządzenie, które wygeneruje najniższe łączne koszty przez cały, 10 letni okres użytkowania.

Podsumowanie

Obecnie ceny urządzeń w wyższych klasach efektywności są nierzadko na tyle atrakcyjne, że warto rozważyć zakup urządzenia o lepszych parametrach, płacąc za nie nieco wyższą cenę. Według obliczeń, które wykonałem będzie to dotyczyło w szczególności urządzeń AGD zużywających relatywnie dużo energii, a są to pralka i suszarka do prania.

2 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like