Oświetlenie LED

Oświetlenie LED
Oświetlenie LED

Oświetlenie LED jest już w zasadzie standardem w obecnych czasach. W dzisiejszym wpisie przekażę ci kilka wskazówek, jak możesz na nim oszczędzić jeszcze więcej . Przekonam cię, że warto przyjrzeć się parametrom żarówek przed ich zakupem. Okazuje się bowiem, że różnice potrafią być całkiem konkretne, podobnie jak oszczędności, które możesz uzyskać.

Źródło światła

Zapewne do oświetlania domu używasz już żarówek opartych o technologię LED. Zakładasz więc, że oszczędzasz masę pieniędzy w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami, które służyły nam powszechnie jeszcze kilka lat temu. To w sumie prawda.

Okazuje się jednak, że żarówki w technologii LED potrafią się bardzo mocno różnić parametrami, nawet w obrębie jednego producenta. Na co zatem musisz zwrócić uwagę kupując je?

Efektywność żarówki LED

Żarówka LED zbudowana jest z umieszczonych w szklanej bańce diod ledowych, które emitują światło. To przede wszystkim od jakości użytych w niej elementów zależy ilość zużywanego prądu (w przeliczeniu na jednostkę emitowanego światła) oraz trwałość danej żarówki. Te dwa parametry są kluczowe dla kosztu światła generowanego przez daną żarówkę.

Lepsze żarówki potrafią wyprodukować więcej lumenów z jednego wata zużytej energii, niż słabsze. Jest to bardzo istotny parametr, który decyduje o późniejszych oszczędnościach energii elektrycznej.

Żywotność żarówki określana jest w godzinach. Podany przez producenta parametr to minimalna ilość godzin jaką żarówka powinna przepracować. Im bardziej żywotna żarówka, tym rzadziej musisz ją wymieniać na nową, co również przekłada się na oszczędności.

Ile prądu zużyje żarówka?

Cena prądu określana jest w złotych za tzw. kilowatogodzinę. Przyjrzyjmy się bliżej konstrukcji tej jednostki miary.

Jedna kilowatogodzina oznacza, że żarówka o mocy 1 wata (1 W) świecąca nieustannie przez tysiąc godzin zużyje właśnie 1kWh prądu.

Inny przykład – ile prądu zużyje żarówka o mocy 8,5W świecąc po 3 godziny dziennie przez cały rok?

Najpierw obliczmy przez ile godzin będzie świeciła żarówka:

3 godziny x 365 dni w roku = 1.095 godzin

Ile zatem kilowatogodzin zużyje?

1.095 godzin x 8,5 W / 1.000 = 9,3 kWh

Jak widzisz w kalkulacji podzieliłem wynik przez tysiąc, aby otrzymać wynik w kilowatogodzinach, a nie w watogodzinach. Dla przypomnienia – przedrostek „kilo” oznacza tysiąc.

Mam nadzieję, że rozumiesz już, jak samodzielnie policzyć zużycie prądu przez daną żarówkę.

Jaki będzie koszt zużytej energii?

Otrzymany wynik w kWh musisz przemnożyć przez cenę prądu. W Polsce wynosi ona obecnie średnio 0,55 zł/kWh.

Zatem kontynuując przykład możemy obliczyć koszt świecenia takiej żarówki przez 3 godziny dziennie przez 365 dni:

9,3 kWh x 0,55 zł/kWh = 5,12 zł

Zwróć uwagę na parametry żarówki

Aby zaprezentować sposób, w jaki wybrać najbardziej oszczędną żarówkę, przygotowałem przykład, w oparciu o ceny oraz parametry żarówek dwóch firm: Lexman (marka Leroy Merlin) oraz Osram.

Wybrałem 2 typy żarówek, jeżeli chodzi o moc światła. Pierwszy – dający 1.055 lumenów, co jest odpowiednikiem żarówki „starego” typu o mocy 75W oraz drugi – dający 1.521 lumenów , co jest odpowiednikiem 100W “tradycyjnych” żarówek.

Spójrz na poniższe porównanie:

Oświetlenie LED

W ostatniej kolumnie umieściłem wskaźnik efektywności danej żarówki. Pokazuje on ile lumenów wyprodukujesz z 1W mocy danej żarówki (im więcej tym taniej w zakresie zużycia prądu).

Od razu w oczy rzuca się fakt, że jeden producent (Lexman) produkuje w każdej z dwóch przedstawionych kategorii żarówki o zasadniczo różnej efektywności. Na przykład w grupie pierwszej (odpowiedników tradycyjnych żarówek o mocy 75W) mamy żarówki tego producenta o mocy 10,5W oraz 8,5W, które dają dokładnie taki sam strumień świetlny liczony w lumenach.

Ich efektywność to odpowiednio 100,48 oraz 124,12 lumena z jednego wata. To ogromna różnica (aż 24% !). Z drugiej strony różnica w cenie tych dwóch żarówek jest również spora (14,97 PLN vs 8,97 PLN). Jest jeszcze jeden bardzo istotny parametr na który musisz zwrócić uwagę – żywotność żarówki. W przypadku tej tańszej producent gwarantuje świecenie przez 10.000 godzin, a w przypadku drugiej 15.000 godzin. Za chwilę pokażę na przykładzie, jak można porównać te źródła światła.

W grupie drugiej widzimy podobną sytuację – dwie żarówki Lexman o tym samym strumieniu świetlnym, zużywające odpowiednio 14,5W oraz 11W.

Producent „marketowy” a „renomowany”

Jeszcze słowo o żarówkach Osram. Dodałem je do zestawienia dla porównania cen i parametrów pomiędzy producentem „marketowym” a „renomowanym”. Jak widzisz Osram deklaruje nieco niższą sprawność (ilość lumenów per wat) oraz wyższą cenę od produktów marki Lexman. Cena jest obiektywnie rzecz biorąc wyższa, a co do sprawności, no cóż, pokazuję po prostu dane deklarowane przez tych producentów. Prawdę mówiąc większe zaufanie do podawanych parametrów mam oczywiście do marki Osram. Sam używam ich produktów i muszę przyznać, że deklarowane przez tego producenta żywotności z całą pewnością już dawno zostały przekroczone, a żarówki świecą bardzo dobrze. Z marką Lexman nie miałem do czynienia, nie jestem więc w stanie jej zrecenzować.

W powyższej tabeli zwróć uwagę, że dla mocniejszej żarówki Osram deklaruje aż 25.000 godzin świecenia, a to znacząco więcej niż Lexman.

Deklarowana żywotność

Deklarowana przez producenta żywotność jest bardzo istotnym parametrem. Jak jednak dochodzić swoich praw w przypadku szybkiego „przepalenia” się żarówki LEDowej?

Producent nie jest przecież w stanie stwierdzić, ile czasu tak naprawdę dana żarówka świeciła się w twoim domu. Na pewno można dokonać prostego przeliczenia – jeżeli żarówka ma deklarowaną żywotność na przykład 15.000 godzin to wystarczy podzielić tę liczbę przez 24 godziny.

15.000 / 24 = 625 dni. Tyle powinna wytrzymać taka żarówka przy założeniu, że świeciłaby się non stop (niemal 2 lata). Zatem jeżeli przyjdziesz z reklamacją do sklepu przed upływem 625 dni od momentu jej zakupu, powinna ona zostać uznana.

Producenci piszą również na opakowaniu gwarantowaną ilość lat świecenia. Oczywiście ważne jest, co pierwsze nastąpi (ilość godzin świecenia, czy ilość lat). Niemniej jedyne co jesteś w stanie udowodnić to takie proste przeliczenie godzin świecenia na pełne dni od momentu zakupu.

Niezbędny do złożenia reklamacji będzie paragon zakupu. Warto go zatrzymać, a nawet skserować (paragony szybko blakną), aby mieć dowód zakupu w przypadku przedwczesnego przepalenia żarówki.

Mój „rekord” świecenia żarówki LEDowej „marketowej” to niecały tydzień (oczywiście nie non stop).

Zatem jeżeli już chcesz kupić tańszą żarówkę, zwracaj uwagę na deklarowaną przez producenta żywotność i koniecznie zachowaj dowód zakupu na wypadek reklamacji.

W takim razie, jak wybrać?

Aby odpowiedzieć na tak postawione pytanie przygotowałem wyliczenie na bazie którego będę w stanie pokazać, która żarówka najbardziej ci się opłaci.

Ponieważ poszczególne żarówki ujęte w zestawieniu mają różne deklarowane okresy świecenia musimy znaleźć ich najmniejszą wspólną wielokrotność. Jest to liczba 150.000 godzin. A zatem, wyliczenie będzie wyglądało następująco:

Dla porządku przestawię logikę wyliczenia pierwszej linijki zaprezentowanej tabeli. Pozostałe wyglądają analogicznie.

Po pierwsze – koszt zużytego prądu obliczymy jako ilość zużytych w czasie 150.000 godzin świecenia kilowatogodzin prądu oraz ceny prądu za 1 kWh:

10,5 W x 150.000 godzin / 1.000 x 0,55 PLN/kWh = 866,25 PLN

Pomnożyłem moc żarówki przez ilość godzin. Następnie dzielę tę wartość przez tysiąc, aby otrzymać kilowatogodziny. Na koniec otrzymaną wartość (która reprezentuje zużycie prądu) mnożę przez cenę 1kWh prądu. Otrzymuję w ten sposób koszt zużytego prądu przez tę żarówkę na przestrzeni 150.000 godzin.

Dodatkowo należy dodać koszt zakupu żarówek, które będą świeciły przez 150.000 godzin. Ta konkretna żarówka ma żywotność 10.000 godzin, potrzebujesz zatem aż 15 żarówek:

150.000 / 10.000 = 15 sztuk żarówek.

15 takich żarówek kosztuje:

15 x 8,97 PLN = 134,55 PLN

Łączny koszt uzyskania światła z tego typu żarówki wyniesie 1.000,80 PLN:

866,25 PLN + 134,55 PLN = 1.000,80 PLN.

Jeżeli masz ochotę prześledzić pozostałe wyliczenia to zapraszam do ściągnięcia pliku Excel, w którym możesz to zrobić. Przyda ci się on również do samodzielnych wyliczeń, które pomogą w wyborze najlepszej żarówki (wystarczy wypełnić pola oznaczone na zielono).

And the winner is..

W przypadku porównania pokazanych żarówek wygrywają zdecydowanie droższe żarówki Lexman. Mają one dobrą relację zużycia prądu do natężenia światła, a także całkiem rozsądną żywotność.

W kategorii żarówek będących odpowiednikiem tradycyjnych żarówek 75W w analizowanym okresie zaoszczędzisz niemal 150 PLN kupując droższą z żarówek Lexman:

1.000,80 PLN – 850,95 PLN = 149,95 PLN

W kategorii żarówek „100W” oszczędność wyniesie ponad 2 razy tyle – aż 328 PLN, tutaj również wygrywa droższa z żarówek Lexman:

1.435,8 PLN – 328,6 PLN = 328,6 PLN

W porównaniu do żarówek marki Osram również odnotujesz oszczędności, ale już nieco mniejsze.

Wyliczenia te są prawidłowe zakładając, że producenci podają prawdziwe dane na opakowaniu. Ja zadaje sobie pytanie – czy „marketowy” Lexman jest w stanie wyprodukować bardziej efektywną żarówkę niż „renomowany” Osram (mniejsze zużycie prądu per jednostka mocy)?. Tego niestety nie jestem w stanie stwierdzić. Niemniej różnica jest na tyle mała, że rozważyłbym osobiście raczej renomowanego producenta.

Ok, to ile można oszczędzić w skali mojego mieszkania?

Rozważmy mieszkanie o powierzchni 75 m2. Przyjmuje się, że średnia wartość oświetlenia dla mieszkania powinna być na poziomie około:

  • Łazienka 6W na m2
  • Salon 5W na m2
  • Sypialnia 4W na m2

Załóżmy, że będzie to średnio 5W na m2. Zatem, aby oświetlić mieszkanie o powierzchni 75 m2 potrzebujesz żarówek LED o łącznej mocy 375W:

75 m2 x 5 W/m2 = 375 W.

Jeżeli użyjesz żarówek o mocy 9W będzie to około 42 sztuk żarówek w całym mieszkaniu.

Przyjmując, że dziennie średnio żarówki te będą w użyciu przez, na przykład, 5 godzin, to w trakcie roku będą paliły się przez 1.825 godzin (5 x 365). Łącznie więc zużyją:

375 W x 1.825 godzin / 1.000 = 6.843 kWh,

co przy cenie prądu 0,55 PLN/kWh będzie kosztowało:

6.843 kWh x 0,55 PLN/kWh = 3.764 PLN.

Jak pokazałem w tabeli z efektywnością świecenia żarówek, różnice między żarówką tańszą, a droższą w zakresie zużycia prądu to nawet 20% kosztu oświetlenia. Zatem w skali roku, rozsądnie wybierając żarówki jesteś w stanie oszczędzić 20% z tej kwoty. Całkiem sporo, prawda?

Jeżeli masz w domu miks żarówek bardziej i mniej efektywnych, warto rozważyć ich rozmieszczenie tak, aby te bardziej efektywne były umieszczone w miejscach, gdzie zapotrzebowanie na światło jest większe, a żarówki używane dłużej w ciągu przeciętnego dnia. Już sama taka zmiana pozwoli na uzyskanie oszczędności.

Czy żarówki „tradycyjne” mają jeszcze sens?

Zdecydowanie nie. Jeżeli chcesz zobaczyć jak duża może być różnica w zużyciu prądu wystarczy uświadomić sobie, że tradycyjna żarówka na przykład 75 watowa jest obecnie zastępowana przez dającą identyczne oświetlenie żarówkę LED o mocy z przedziału 8,5 – 9 wat. Zużywa ona około 8-9 razy mniej prądu niż „tradycyjna”. Zatem, jeżeli jeszcze gdzieś w domu masz jakaś żarówkę z dawnych czasów, koniecznie się jej pozbądź i zastąp LEDową, oszczędności będą duże, nawet jeżeli to tylko jedna, czy dwie żarówki w całym domu.

Podsumowanie

Okazuje się, że sama zmiana żarówek na LEDowe to nie wszystko co możesz zrobić, aby zaoszczędzić na domowym oświetleniu. Ważny jest też dobór żarówek o odpowiedniej efektywności, zużywających niewiele prądu w stosunku do intensywności oświetlenia jakie są w stanie wygenerować.

Zanim podejmiesz decyzję jakie żarówki chcesz kupić zrób sobie porównanie w Excelu, który możesz ściągnąć (wypełniasz zielone pola), podobne do tego, które przedstawiłem w niniejszym wpisie. No i co bardzo ważne – zachowaj dowód zakupu! Żarówki LEDowe są relatywnie drogie, więc w przypadku ich przedwczesnego zużycia, warto mieć podstawę do reklamacji.

4 Shares:
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like